HODNOCENÍ - první část cyklokrosové sezony

19. 10. 2021

Víkendovým cyklokrosovým dvojbojem, kdy se v sobotu jel čtvrtý závod TOI TOI CUPU 2021 v Rýmařově a poté v neděli "malý" pohár pro mládež v Jeseníku, byla dovršena pomyslná úvodní část letošní cyklokrosové sezony. Po svižném úvodu, kdy v termínové listině TOI TOI CUPU následoval jeden závod za druhým, je před námi teď delší pauza, kterou ukončí až za měsíc závod ve Veselí nad Lužnicí. Tuto přestávku přetne pouze světový pohár v Táboře, který se uskuteční 14. listopadu. Teď tedy přichází čas prvního hodnocení a samozřejmě také přípravy na další období. A o tom všem jsme si povídali s šéfem týmu Janem Slavíčkem.

"První tři závody, což znamená Mladá Boleslav, Hlinsko a Slaný, nám vyšli velmi dobře a to prakticky ve všech kategoriích. Kája Bedrníková po přechodu z juniorek do ženské elitní kategorie dokázala být dvakrát druhá a jednou pátá, což ji ihned zařadilo do špičky. Velice dobře ty úvodní tři závody zvládli i naši muži. Především tedy Tomáš Paprstka s Robertem Hulou. Tomáš byl dvakrát třetí a ukázal, že i po té roční pauze patří stále mezi naše nejlepší cyklokrosaře. Robert zase zaznamenal rapidní výkonnostní růst oproti minulé sezoně, který vyvrcholil jeho výborným čtvrtým místem ve Slaném. Lehce za očekáváním zůstal pouze Matej Ulík, se kterým jsem, jako s úřadujícím mistrem Slovenska, počítal o něco výše ve výsledkových listinách. Výborný vstup do sezony měli i junioři Patrik Černý a Dan Rubeš a v některých závodech se k nim přidal i Fanda Hojka. To jsou tedy určitě klady úvodu sezony. U mládeže byly ty výkony zatím dost nevyrovnané. Byly to spíš vždycky jen nějaké výsledkové záblesky, než že by to bylo o nějaké trvalé výkonnosti. Bohužel ale velmi špatně dopadl tento poslední víkend, kdy se jelo v sobotu v Rýmařově a v neděli v Jeseníku. Ten se povedl asi jen Fandovi Hojkovi, který zaznamenal lepší výsledky než v těch úvodních podnicích a pokaždé se dokázal prosadit do desítky. To je však jediný závodník, který zaslouží pochvalu. U ostatních to pravdu nebylo dobré. Teď tedy bude prostor na trénink a nápravu tak, aby byli všichni nachystáni na další pokračování krosařské sezony."

Můžeš být konkrétnější? Co tedy naše závodníky teď v tom nadcházejícím měsíci čeká?

"Dnes začíná reprezentační soustředění kam dostali pozvánku Patrik Černý, Robert Hula a Jakub Kučera. Absolvuje ho však nakonec jen Patrik. Kuba Kučera se omluvil ze studijních důvodů a Robert se bohužel potýká s virózou. Především u něj je to velká škoda, jelikož první tři závody jel opravdu výborně. V Rýmařově nedokončil právě už ze zdravotních důvodů a tak si teď bude muset dát malou zdravotní pauzu. Jediný, který tedy s nároďákem potrénuje na trati světového poháru v Táboře, bude junior Patrik Černý, pro kterého je to úplně první reprezentační akce a já doufám, že se mu podaří se nominovat do národního výběru pro tento závod a že zabojuje i o nominaci na mistrovství Evropy."

A co mládež? Jak ta bude pracovat na tom, aby se její výsledky směrem k mistrovství republiky vylepšily?

"Teď určitě budou pokračovat v klasické přípravě. O víkendu se zúčastní závodů TBC serie, která se jede v jižních Čechách. Poté jsou v kalendáři podzimní prázdniny a to je určitě čas vhodný k tomu, aby Martin Řehák naplánoval speciální intenzivní přípravu, která by měla vést ke zlepšení výkonnosti našich žáků a kadetů."

Vraťme se teď ještě k našim "áčkovým" závodníkům. Blíží se největší tuzemská cyklokrosová akce, kterou je závod světového poháru v Táboře. S kým počítáš, že se tam postaví na start?

"Jistotu mají zatím jen závodníci v elitní kategorii, kdy by tam měl vystartovat určitě Tomáš Paprstka a Matej Ulík. Pokud vše dopadne tak jak má, tak by se tu měl objevit i Timofej Ivanov, který už je po zlomenině ruky opět v tréninku. A pokud už bude v pořádku i Terka Tvarůžková, která teď vypadá, že se její zdravotní stav lepší, měla by vystartovat i ona. Šanci dostat se do reprezentačního družstva pak mají určitě Patrik Černý a Dan Rubeš a pokud pojedou dva nároďáky tak i Fanda Hojka. V U23 věřím v nominaci Roberta Huly i Kuby Kučery."

Nezmínil jsi jméno Káji Bedrníkové. Tak jaká je nyní její situace?

"Kája po prvních třech závodech TOI TOI CUPU, kde si vedla skvěle, už vynechala start v Rýmařově. Je teď ve fázi odpočinku po letní sezoně, kterou měla velmi náročnou. K závodění se s největší pravděpodobností vrátí až v prosinci. Po pauze, kterou má teď minimálně čtrnáct dní, začne s všeobecnou přípravou, v listopadu by se měla vrátit na kolo a v průběhu prosince by se měla zúčastnit jednoho až dvou závodů tak, aby se dostala do závodního rytmu a byla připravena na mistrovství ČR, které pořádáme 8. ledna 2022 v Kolíně."

Díky za rozhovor a ať se daří!

Zpět