HODNOCENÍ - uvodní část bikové sezony

25. 4. 2022

S koncem dubna je za námi úvodní fáze letošní bikové sezony, kterou obstaraly závod v turecké Alanyi, dva závody českého poháru XCO, několik zahraničních C1 a C2 a také první závod světového poháru XCO, který se jel v Brazílii. Jak je s výsledky svých svěřenců spokojen šéf týmu Jan Slavíček si můžete přečíst v krátkém rozhovoru...

"Pro mě nejpříjemnější fakt úvodní části sezony je to, že naši junioři dokázali navázat na své výborné výsledky a výkony, které předváděli v cyklokrosu a že v tomto trendu pokračují na horských kolech. Patrik Černý patří určitě do té nejužší špičky juniorského pole a jak Fanda Hojka, tak i Dan Rubeš jsou žhavými kandidáty na reprezentaci ČR. Kluci udělali za poslední půl rok velký kus práce a je u nich vidět razantní výkonnostní postup. Tak z toho mám asi největší radost. Velmi dobře se vstup do sezony povedl i Terce Tvarůžkové, která letos k výborným výsledkům v Turecku přidala i úspěchy v českém poháru, což je určitě velmi pozitivní ve srovnání s loňským rokem, kdy se jí na domácích pohárových tratích nedařilo vůbec. A určitě velmi spokojený jsem i s výkony Káji Bedrníkové, která zvládá velmi dobře těžký přechod z juniorské do dospělé kategorie. Bohužel výsledek posledního závodu v Touškově byl poznamenán její zdravotní indispozicí, ale jinak je její adaptace na závody mezi ženami velmi dobrá. Ve výkonnostním vzestupu pokračuje i Robert Hula, který za dva roky, kdy se naplno věnuje závodům na horských kolech, se dokázal prosadit mezi nelepší třiadvacítkáře a šlape na paty i eliťákům. To jsou jednoznačně ty plusy. Trochu za očekáváním byly zatím výkony Mateje Ulíka. Tomu se na 100% nepodařil ani první pohár v Brně ani teď druhý v Touškově. Ale už teď v neděli dokázal na prvním slovenském poháru, kde se sešla velmi dobrá konkurence, dokončit na třetím místě a tak věřím, že je to takový odrazový výsledek, který ho posune i v ostatních závodech. Mohu tedy říci, že s úvodem sezony jsem velmi spokojen."

Úplný úvod sezony je tedy za námi a co nás čeká v další fázi?

"Máme teď před sebou dva týdny, kdy se musíme dobře připravit na první vrcholy sezony, což jsou světové poháry v Albstadtu a v Novém Městě a také třetí závod českého poháru, který se pojede na Zadově. Největšími vrcholy by však pro závodníky zařazené v A týmu měly být závody mistrovství Evropy a mistrovství světa, kam věřím, že se většina z nich nominuje. My v týmu děláme vše pro to, aby v těchto závodech měli co nejlepší startovní pozici, zúčastňujeme se mezinárodních závodů, aby si vyjeli UCI body a aby jejich pozice na startu byla dobrá. Takže u nich by absolutní forma měla gradovat v létě a projevit by se měla také na mistrovství ČR XCO v červenci ve Stupně."

Pomalu, ale snad jistě se nám blíží olympijské hry v Paříži a kvalifikace na ně. Jak se tato skutečnost týká našich barev?

"Tak do kvalifikace na OH by se určitě měly zapojit holky Tereza Tvarůžková a Kája Bedrníková. Tereza patří do první čtyřicítky mezinárodního rankingu UCI, Kája byla vloni i předloni v první desítce juniorského žebříčku a za dva roky do konání her by už měla zvládnout i přechod mezi elitu, takže ty by se určitě měly aktivně zapojit do bojů o nominaci. K lídrům slovenské reprezentace by měl patřit i Matej Ulík, takkže i on by se o nominaci do Paříže poprat měl. Zatím však kvalifikační pravidla nejsou úplně 100% daná. Podle posledních zpráv by se s kvalifikací mělo začít v červnu závodem světového poháru v Leogangu a poté bude dva roky trvat samotný kvalifikační proces..."

To máme tedy české a slovenské závodníky v našem A týmu, ale v loňském roce s námi připravoval i rus Timofej Ivanov. Tak jaká je situace s ním?

"Timofej je v současné době doma v Rusku. K týmu se měl připojit v Turecku, kdy měl přijet přesně v okamžiku, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu. K jeho příletu do Turecka tedy nedošlo a jelikož invaze pokračuje v otevřenou válku, tak jeho fungování v našem týmu s největší pravděpodobností skončí. Má u nás sice platnou smlouvu na tento rok, ale její naplnění v současné době nepředpokládám ani z jedné, ani z druhé strany..."

To máme tedy hodnocení situace v A týmu. Jaká je tvá spokojenost s prací a výsledky naší mládežnické skupiny?

"Mládežníci závodí jak v terénu, tak také na silnici, kde mě svými výkony docela mile překvapili. Jmenovat musím určitě Mikuláše Klvaně, který se dostává na silnici do úplného popředí žákovské kategorie a vypadá to, že silnice mu bude vyhovovat asi víc než biky. Velice dobře se napříč všemi disciplínami prezentuje v žákyních Eva Drhová, která k nám přestoupila před cyklokrosovou sezonou a pravidelně se umisťuje na stupních vítězů své kategorie. U ostatních mladých závodníků to zatím nijak výrazné výsledky nejsou. Zklamáním pro mě zatím určitě jsou výkony kadetů, kdy bych očekával výraznější výsledky. Ta skupina je hodně početná, jsou tam kluci, kteří v žácích patřili k těm nejlepším, ale zatím se jim v kadetské kategorii prosadit nedaří tak, jak bych si představoval, tj. na úrovní první desítky. Sezona však bude ještě dlouhá a pro posun na vyšší příčky ještě nějaký čas mají."

Fotogalerie - druhý závod ČP MTB XCO, Město Touškov (23. 4. 2022)

Zpět