Naše stopa na cyklokrosovém MS ve Fayetteville

7. 2. 2022

Už více než týden je letošní světový šampionát v cyklokrosu minulostí. Náš tým měl na jeho startu hned dvojí zastoupení. Česko reprezentoval juniorský mistr republiky František Hojka a Slovensko jeho elitní šampion Matej Ulík. Jak oni prožívali zaoceánské mistrovství světa jsme se obou zeptali v krátkém rozhovoru.

Přeci jen závod za oceánem, to není každý den a určtě má takový přesun svá specifika. Tak jaká byla cesta?

Mateo: Pre mňa cesta začala už v piatok 21.1 kedy som sa presunul na letisko Viedeň odtiaľ som letel do Bruselu, následne presun na svetový pohára Hoogerheide. Po preteku sme sa presunuli do Frankfurtu. V pondelok sme všetko nabalili do škatúľ. V utorok ráno sme odleteli do New Yorku a odtiaľ do Bentoville – Arkansas. Takže v priebehu piatich dní som precestoval cca 12000km. Lety nad 3h sú pre mňa utrpením, takže po príchode na ubytovanie som úplne KO. Cesta spať bola letecky o niečo rýchlejšia, ale čerešnička na torte bola cesta autom s Frankfutu domov. Celkový čas cesty domov vyšiel na 31 hodín.   

František: Cesta byla opravdu velmi dlouhá a náročná. Deseti hodinový let do Atlanty, pět hodin čekání na letisti a další dvě hodiny v letadle do Fayetteville. Pro mě první let přes oceán. 

Kde jste byli ubytovaní a jak se řešila například strava a další věci? Zaznamenal jsi někou odlišnost, než když jsou závody v Evropě?

Mateo: Bývali sme 50km od dejiska v spomínanom Bentonville. Mali sme k dispozícii veľký dom. Stravu nám zabezpečoval kuchár, ktorý varil klasické jedlá ktoré konzumujeme počas celého roka, takže žiadny rozdiel som nepostrehol. 

František: Byli jsme ubytováni přímo ve Fayetteville deset minut od závodiště. Bydleli jsme v jednom velkém domě jen pro českou reprezentaci. Měli jsme svého českého kuchaře a výživovou poradkyni, která byla zároveň i masérka. Jidlo bylo přizpůsobeno pro nejlepší výkon. 

A co časový posun? Vyrovnal jsi se s ním v pohodě?

Mateo: Časový posun je pre mňa dosť veľký problém. Po príchode tam som stával o 3 ráno Amerického času, až tesne pred pretekom som to posunul na siedmu hodinu. Po návrate domov je to dvakrát horšie. Už je to takmer päť  dní počas ktorých som poriadne nespal. Spať by som aj mohol ale od tretej rána do obeda.   

František: Časový posun jsem zvládl, ale první noci po příjezdu jsem chodil spát dříve a ráno dříve vstával než obvykle doma.

Trať se v televizi zdála dost jiná, než jsme zvyklí. Jak jsi to vnímal ty a jak ti vyhovoval rychlý závod?

Mateo: Áno trať bola špecifická. Bola vyslovene rýchla, bez pasáži v ktorých by sa výrazne spomalilo, ale myslím si keby trochu zapršalo okamžite by to malo viac s cyklokrosom. Mne okruch úplne nevyhovoval, ale myslím si že som sa stým celkom dobre vysporiadal.

František: Ano, trať byla dost jiná než ostatní světové poháry, které jsem jel. Byla hodně rychlá, ale také kopcovitá což v televizi nebylo tak dobře vidět. Trať bych si představoval více technickou, takže mi moc nevyhovovala.

Možná překvapivá byla velká divácká účast. Jak Fayetteville žilo mistrovství světa? A jak jsi vnímal atmosfétu celého šampionátu?

Mateo: Divácká účasť bola skvelá, vyzeralo to ako kebysom sa vrátil v čase do roku 2019. Dúfam že sa to už konečne vráti do normálu a každe preteky budú také. Celý Arkansas žil Majstrovstvami Sveta, takmer všetci vedeli že sa tam konajú. Šampionát bol podľa ma zorganizovaný veľmi dobre. 

František: Atmosféra byla opravdu úžasná, divácká účast byla na všechny kategorie velká a byl to opravdu hukot.Zatím jedna z nejlepších atmosfér co jsem zažil. 

A teď k tvému výsledku. S čím si na MS jel a jak nakonec skutečnost odpovídala tvým představám?

Mateo: Na MS som išiel s vedomím že na štarte nás bude málo, takže som tam išiel s tým aby som na trati nechal všetko čo vo mne v aktuálnej situácii bolo. Myslím že to sa mi podarilo. 

František: Na závod jsem se opravdu těšil, moje první mistrovství světa a hned v Americe. Chtěl jsem podat nejlepší výkon a myslím si, že se to povedlo. Výsledek mohl být lepší, ale jsem spokojen. 

Řešil jsi během závodu nějaký problém nebo vše pobíhalo dle plánu?

Mateo: Našťastie žiadny problém som neriešil. Na takto rýchle trati by stál strašne veľa času.

Můžeš teď po uplném vyvrcholení tvé letošní cyklokrosové sezony jen v krátkosti ji zhodnotit jako celek a případě s čím bys rád nastoupil do té příští?

Mateo: Sezóna vôbec nebola podľa mojich predstáv. Našťastie vrcholné podujatia v podobe MSR a MS mi celkom vyšli takže aspoň tie to trochu vytiahli s biedy. Pokiaľ sa budem chcieť posunúť v cyklokrose, musím viacej jazdiť svetové poháre alebo preteky v Belgicku, Holandsku. Je to tam úplne o niečo inom ako v Česku a Slovensku.    

František: Má první cyklokrosová sezóna se opravdu velmi povedla. Jako prvoročák získat titul mistra republiky je skvělý úspěch. Příští sezónu bych chtěl být ještě lepší a už se na ní těším. 

Díky moc za odpovědi a samozřejmě také za reprezentaci klubu za velkou louží.

Ptala se: Martina Slavíčková

Foto: Jan Němec (mtbs.cz)

Zpět