ROZHOVOR - Aktuálně s Janem Slavíčkem

18. 8. 2021

Bikeři se v současné době nacházejí v období třech po sobě těsně jdoucích vrcholných akcí. O uplynulém víkendu se v srbském Novi Gradu konalo mistrovství Evropy v XCO, závěr tohoto týdne je ve znamení domácího šampionátu v Harrachově a následovat bude mistrovství sěta v italském Val di Sole. Tento náročný program se samozřejmě týká i závodníků EXPRES CZ - TUFO TEAMU KOLÍN. Jak se na toto období chystali, jak jejich vystoupení hodnotí a co ještě očekává, jsme se zeptali šéfa týmu Jana Slavíčka...

Honzo, současný závodní program, který jsme nastínili v úvodu našeho rozhovru je opravdu hodně náročný. Jak tedy probíhala příprava našich závodníků? Byla něčím specifická?

Takovouhle obdobnou třívíkendovku jsme absolvovali již v loňském roce, kdy na konci sezony po sobě následovaly světový pohár v NMNM, mistrovství světa a mistrovství Evropy. Přípravu jsme tedy zvolili letos podobnou, jako vloni. Zařadili jsme ve stejném časovém předstihu vysokohorskou přípravu v Livignu a poté finální přípravu na soustředění v Trutnově.

Jak tedy hodnotíš ten první vrchol, který už je za námi a bylo jím mistrovství Evropy v Srbsku?

Tak myslím, že mistrovství Evropy proběhlo velmi dobře. Výborně zajely holky. Jak Terka Tvarůžková (výsledky ženy zde), která jela po překonání nějakých zdravotních problémů, tak i Kája Bedrníková (výsledky juniorky zde). Matej Ulík zatím nedokáže úplně navázat na ty výborné výkony ze začátku sezony, ale vešel se do první čtyřicítky v mužích elite (výsledky muži zde). Myslím tedy, že se nemusíme za ten první vrchol nějak stydět a uvidíme, co teď ty další...

Než se pustíme do výhledů směrem k nadcházejícím akcím, tak se ještě vraťme k uplynulému víkendu. Do týmové sbírky totiž přibyl jeden mistrovský titul. Prozraď, o co jde...

Ano, to je pravda. Je to trochu podle hesla, že vše špatné, je i pro něco dobré... Naši třiadvacítkaři, Jakub Kučera a Robert Hula, se bohužel do nominace na mistrovství Evropy nevešli, což považuji za neúspěch. Otevřel se jim tak ale prostor, účastnit se v tom termínu jiných závodů. Tuto možnost výborně využil Kuba Kučera, který se stal akademickým mistrem ČR v silniční časovce a ukázal, že je univerzálním závodníkem jak v terénu, tak i na silnici, což předvedl konečně už v červnu na Krakonošově cyklomaratonu. Pro Kubu je to určitě jeden z největších úspěchů v jeho dosavadní kariéře a já to vnímám, jako předzvěst jeho dobré formy, kterou, věřím, že dokáze prodat teď na MČR v Harrachově.

Pojďme tedy k domácímu bikovému šampionátu. Přestav nám nejprve trať, která bude pro všechny novinkou...

My jsem byli, v rámci soustředění v Trutnově před ME, v Harrachově už na tréninku. V té době, ještě trať nebyla zcela hotová a vypadala dost extrémě. Ale konečná verze by tak náročná být něměla. Byly vypuštěny některé velmi náročné technické pasáže a došlo i ke zkrácení některých extrémních výjezdů. Trať by to měla být tedy jezdivá a dle mého by měla rozhodovat zejména fyzická připravenost. Nebude to žádný extrém ani co se týká převýšení ani techniky. Myslím, že to bude pěkný závod a těším se na to.

Bude tedy trať v Harrachově našim závodníkům vyhovovat?

Tak naši závodníci, obzvláště ti elitní, musí být schopni zajet na jakékoliv trati. Trať v Harrachově se dost řešila, ale to spíše vzhledem k mládežnickým kategoriím, pro které by byla opravdu extrémně náročná až nebezpečná... Co se týká eliťáků, tak ti se musí umět vypořádat jak s rychlými tratěmi, tak s těmi technickými a musí být připraveni na jakékoliv podmínky, což věřím, že ti naši jsou!

Takže jaká jsou tedy tvá výsledková očekávání?

Tak pokud to rozdělím, tak si myslím, že dámská skupina má blíže k těm absolutním vrcholům. Tereza Tvarůžková v elitní kategorii určitě patří s Janou Czeczinkarovou a Jitkou Čábelickou k favoritkám závodu, takže medaile je určitě cílem. Kája Bedrníková je v současné době asi jasnou jedničkou mezi juniorkami. Dlouho nezávodila Aneta Novotná. Nikdo neví jak bude připravena. Ale Kája je určitě propravena na to bojovat o titul a to jak v short tracku, tak i v cross-country. Do širší skupiny adeptek na juniorskou medaili určitě patří i Štěpánka Hojková, takže v těchto kategoriích nás určitě čekají zajímavé souboje.

Co se týká mužů, tak nám samozřejmě budou chybět zahraniční závodníci. Jak Matej Ulík, tak i Timofej Ivanov už mají své šampionáty za sebou. Matej je vicemistrem Slovenska a Timofej mistrem Ruska. Ti samozřejmě na našem mistrovství startovat nemohou, takže to bude jenom o našich závodnících do 23 let, kde jak Jakub Kučera, tak i Robert Hula jsou určitě dobře připraveni a myslím, že patří opět k tomu širšímu okruhu pěti - šesti závodníků, kteří by se měli poprat o stříbro a bronz, protože jasným favoritem je v této kategorii je Honza Zatloukal.

Jsem hodně zvědavý, jak se s juniorskou kategorií popere Patrik Černý, který je u nás první sezonu a po velmi nevýrazném začátku, který byl způsobený nemocí, se už v posledních závodech ČP dokázal protlačit na hranu první desítky. Je to prvoročák a pokud by byl někde kolem pátého místa, byl by to opravdu velký úspěch a příslib pro příští sezonu.

Náš tým, to ovšem nejsou jen reprezentační kategorie, ale také ty mládežnické, pro které je domácí šampionát absolutním vrcholem. Jaké ambice tedy mají naši kadeti a žáci?

Z kadetské kategorie jsou výkonnostně odskočeni Fanda Hojka a Dan Rubeš. I proto absolvovali část přípravy s naším A týmem, kterou zvládli velmi dobře a věřím, že budou připraveni na to, aby o medaile bojovali také. Fanda je vyloženě závodní typ. Má medaili už z loňského roku. Dan se dokázal letos prosadit do první desítky na silničním šampionátu, což mu určitě hodně přidalo na sebevědomí, takže věřím, že budou společně bojovat vpředu kadetského závodu. Výborně jsou na tom žáci Richard Severyn a Dominik Hřebejk. Ríša, který dokázal být druhý v posledním závodě ČP, určitě může bojovat i o titul. Takže i tady máme medailové ambice... No a čekají nás i závody štafet, kde štafeta ve složení Kuba Kučera, Tereza Tvarůžková, Kája Bedrníková a Filip Jech, kterého si půjčujeme z Adastry, si myslím, že bude jedna z těch nejsilnějších a tak i tady, bychom určitě měli patřit k těm, kteří budou bojovat o titul.

Po domácím šampionátu přijde ten světový ve Val di Sole. Kdo by měl reprezentovat náš tým tam a s jakými ambicemi?

Já doufám, že se zdravotně dá do pořádku Timofej Ivanov, který už podruhé onemocněl covidem, a bude tady startovat v barvách Ruska. A pojedeme tam s tím, že pro Káju Bedrníkovou to bude její poslední velký závod v kategorii juniorek. Věřím tomu, že má na to, aby ještě trochu vylepšila ten výsledek z mistrovství Evropy, kde byla dvanáctá. Vloni skončila na šestém místě, ale to byla, vzhledem ke covidové situaci, trochu jiná konkurence než letos. Takže především věřím, že tam podá výkon na vrcholu svých možností a top ten určitě není nereálná. Tereza Tvarůžková ukázala i šestnáctým místem na Evropě, že je závodnicí, která může v elitní kategorii zabojovat o první dvacítku a já věřím, že se jí to na mistrovství světa podaří.

Mistrovstvím světa tedy končí letošní biková sezona nebo je ještě něco důležitého, co nás v ní čeká?

Sezona ještě nekončí. Závodit budeme ještě v září, kdy ty nejlepší čeká nejprve start na světovém poháru ve Švýcarsku v Lenzerheide, poté finále Českého poháru v Touškově a v plánu máme ještě na konci měsíce závod kategorie HC v Jelenia Gora v Polsku. Takže do konce září budeme ještě určitě závodit na biku a pak se pomalu přesuneme k cyklokrosu...

 

 

 

Zpět