SOUHRN - MS MTB 2021 Val di Sole

30. 8. 2021

Téměř celý uplynulý víkend patřil v italském Val di Sole světovému mountainbikingu. Na tratích ve středisku Comezzadura bojovali o tituly mistrů světa jezdci cross-country, sjezdaři i fourcrossaři. Náš tým měl trojí zastoupení hned ve dvou národních reprezentacích. Karolína Bedrníková a Tereza Tvarůžková reprezentovaly v XCO Českou republiku a Matej Ulík Slovensko. "Původně jsem počítal s tím, že naše týmové barvy bude hájit ještě v dresu Ruska Timofej Ivanov. Bohužel opětovně prodělal covid a poté se ještě zranil a to jeho účast na šampionátu vyloučilo." Doplnil informaci k nominaci našich závodníků manažer týmu Jan Slavíček.

Závodní kolotoč MS se za ideálního počasí roztočil ve středu, kdy byly na programu štafety. Do těch zasáhli všichni tři naši závodníci a všichni také odvedli velmi dobré výkony. Tereza s Kájou přispěly ke skvělému sedmému místu české štafety. Slovenskou štafetu výborně rozjel Matej, ale celková výkonnost slovenské šestice nestačila na lepší než konečné třinácté místo. Vystoupení celé naší trojice však bylo velmi pozitivní a dávalo velké naděje i do individuálních startů jednotlivých závodníků.

Ve čtvrtek dopoledne nastoupily ke svému závodu juniorky. S číslem dvanáct se do boje o co nejlepší světové umístění ve svém posledním velkém juniorském závodě postavila Karolína Bedrníková. Ta skvěle odstartovala a vybudovala si pevnou pozici v popředí závodního pole. Během závodu si počínala zkušeně, nedělala chyby a odměnou ji nakonec bylo skvělé sedmé místo. "Měla jsem v plánu co nejlépe odstartovat, protože pak v té první technice se to tady hodně dělí. Technicky jsem si tady věřila a tak jsem věděla, že by mě holky přede mnou spíš brzdily. To se povedlo a já pak mohla jet v klidu přesně svoje tempo. Celkově to tady bylo o hodně lepší, než na mistrovství Evropy. Seděla mi technická trať, byla tady i perfektní divácká klulisa včetně fanoušku z Česka a hlavně jsem na start šla tentokrát s mnohem klidnější hlavou." Vyprávěla vesele o svých pocitech ze závodu v cíli spokojená Kája.

Ještě tentýž den zasáhl do závodů také Mateo, který se probojoval do finále short tracku. Na start šel z úplně poslední čtyřicáté pozice, ale v prvním okruhu se dokázal posunou o přibližně patnáct příček vpřed. Pak bohužel přišel pád a v rychlém závodě to už na lepší výsledek, než na třicáté páté místo nebylo...

V pátek jsme si pak od cross-country trochu odpočli a naplno jsme zafandili našim fourcorssařům, kteří předvedli neskutečný zlatý double. Takže ještě zpětně velká gratulace Tomáši Slavíkovi a Michaele Hájkové k zisku titulů mistrů světa!

V sobotu odpoledne přišly na řadu elitní kategorie. Nejprve si to na mistrovské trati rozdaly ženy. Jelikož řazení na start stále probíhá podle "předcovidového" žebříčku, šla Terka Tvarůžková na start až jako padesátá osmá. Přesto se jí podařilo velmi dobře odstartovat a vše se zdálo být v pořádku. Bohužel, hned v prvním okruhu po zaváděcím kole potkal Terku nepříjemný pád a bolestivý pád. Terka sice bojovala jako lvice, závod nevzdala a snažila se posunout co nejvíce vpřed v pořadí, ale v závěru závodu měla opět problém a s bolestivou grimasou dorazila do cíle na čtyřicátém pátém místě. Následující závod mužů bohužel nevyšel ani Mateovi. Nejprve řešil technický problém se spadlým řetězem a následující stíhací jízda ho stála tolik sil, že musel zhruba v polovině závodu startovní pole opustit a závod nedokončil...

Tolik tedy naše žluto-černá stopa na letošním mistrovství světa MTB. A jak hodnotí vystoupení svých svěřenců šéf týmu Jan Slavíček?

"Tak především musím říci, že letošní mistrovství světa se jelo v krásném horském prostředí, na velmi pěkné trati a bylo i perfektní po stránce organizační. Vyšlo i počasí a přišlo i na dnešní dobu dost diváků, takže to bylo opravdu fajn. Měli jsme tu tři závodníky. Před sezonou jsem si myslel, že bychom na vrcholných akcích mohli mít závodníků i víc. Především jsem počítal s Timofejem Ivanovem, který bohužel onemocněl a ani našim U23 se nedařilo tak, jak jsem si představoval. Nominovali se tedy za Českou republiku obě holky a za Slovensko Matej Ulík. Spokojený na 100% jsem určitě s vystoupením Káji Bedrníkové, která jak ve štafetě, tak i ve svém individuálním závodě podala skvělé výkony a myslím, že letos její forma gradovala právě v ten pravý čas na mistrovství světa. Co se týká Terky, tak ta určitě zajela výborně ve štafetě, kde velkou měrou přispěla k jejímu sedmému místu. Bohužel ve svém individuálním závodě měla hned v počátku těžký pád, který ovlivnil celý její výkon a podepsal se i na konečném výsledku, který je jistě za očekáváním. Důležité teď ovšem je, aby se dala fyzicky co nejdříve do pořádku. Letos měla těch nepříjemných pádů a zranění celkem dost. Vždy se dokázala vrátit a výsledky na mistrovství Evropy a mistrovství ČR ukázaly, že výkonnost má velmi dobrou, ale bohužel na mistrovství světa přišel opět pád a výsledek je tedy touto skutečností určitě hodně ovlivněn. Trochu zklamáním je ale pro mě vystoupení Mateje Ulíka. Ten se se svou jarní formou, kterou měl na začátku sezony v Turecku, bohužel vůbec v létě nepotkal. V úvodních letošních závodech dokázal porážet i závodníky, kteří se nyní pohybují na hranici první desítky, ale Mateo bohužel na svou výkonnost navázat nedokázal... Tady ve Val di Sole jel všechny tři závody a spokojen asi může být pouze se svým výkonem ve štafetě. Výkony v short tracku a v cross-country určitě neodpovídaly tomu, s čím sem jel..."

Tolik tedy k letošnímu mistrovství světa horských kol. Před našimi závodníky je ještě finále ČP XCO v Touškově a závod kategorie HC v Jelenia Gorze. Navíc Terka, pokud bude zdravotně v pořádku, absolvuje závod světového poháru XCO v Lenzerheide. A pak už se pomalu, ale jistě přesuneme do cyklokrosu...

Kompletní výsledky zde...

Fotogalerie: archiv team

Zpět