VELKÉ CYKLOKROSOVÉ SHRNUTÍ

20. 1. 2022

Za týden bude mistrovstvím světa, které se uskuteční v americkém Fayetteville ve dnech 28. - 30. ledna, ukončena letošní cyklokrosová sezona. V malém předstihu jsme tedy o její zhodnocení požádali šéfa týmu Jana Slavíčka...

"Rád bych určitě začal tím úspěšnějším, což jsou zejména výsledky našich juniorů. Trojice Patrik Černý, František Hojka a Dan Rubeš, se umístila v českém poháru v první sedmičce a především všichni zaznamenali ohromný výkonností vzestup. Společně s Šimonem Tabarou pak zvítězili suverénně v soutěži družstev. No a samozřejmě Fanda Hojka nejenom, že se stal juniorským mistrem ČR, ale vybojoval si i nominaci na mistrovství světa a aktuálně se dokáže pohybovat do dvacítky v závodech světového poháru, tak to je jednoznačně největší plus této sezony.

Výborný vstup do cyklokrosu měla i Kája Bedrníková, která v prvních třech závodech držela krok s absolutní ženskou špičkou. Bohužel vinou nemoci se už po tréninkové pauze nemohla vrátit zpět, ale ukázala, že i v cyklokrosu je stejně dobrá, jako na horských kolech.

Samozřejmě výborným výsledkem je i obhajoba titulu mistra Slovenska Mateem Ulíkem.

Velmi dobře se po roční pauze, kdy cyklokrosovou sezonu vynechal, prezentoval svými výkony i Tomáš Paprstka, který obsadil v celkovém hodnocení Toi Toi Cupu třetí místo v mužské elitní kategorii. Pravdou však je, že jsem předpokládal, že jeho odstup od absolutní špičky prezentované Michaelem Borošem bude o něco menší... Zajímavým zpestřením byly i výkony Timofee Ivanova, který má s cyklokrosem minimální zkušenosti, ale po měsíčním působení zde v České republice ukázal, že je v něm velký potenciál.

Bohužel zklamáním jsou pro mě výkony třiadvacítkářů. Jak Robert Hula, tak Jakub Kučera, měli dobrý vstup do sezony, ale pak měla jejich forma klesající tendenci. Je to určitě za očekáváním a kluci si budou muset sáhnout do svědomí, jestli udělali v přípravě vše tak, jak udělat měli...

V každém případě však letošní cyklokrosovou sezonu hodnotím jako úspěšnější, než tu loňskou a to především díky výkonům naší juniorské skupiny."

Cyklokros to pro náš tým nejsou jen sportovní výsledky, ale také organizátorská práce. Začátkem ledna jsme v Kolíně uspořádali mistrovství ČR elitních kategorií. Jak se závod po organizační stránce povedl?

"Byl to v pořadí již 17. ročník Velké ceny města Kolína, který jsme uspořádali a zároveň naše třetí mistrovství republiky, čehož si já osobně velmi vážím a vnímám to jako ocenění práce celého našeho organizačního týmu. Pro mě to byl asi jeden z nejúspěšnějších ročníků. Hodnotím to zejména podle vysoké divácké účasti, která je pro mě tím nejdůležitějším měřítkem. Ohlasy po závodě byly velmi pozitivní a já bych chtěl opravdu moc poděkovat všem pořadatelům, kteří se na tom podíleli, protože odvedli skvělou práci."

Mohou tedy příznivci cyklokrosu počítat s tím, že TOI TOI CUP v Kolíně bude pokračovat?

"Tak samozřejmě pokud to situace dovolí, tak my budeme chtít v tradici kolínského cyklokrosu pokračovat. Nyní se teprve tvoří termínová listina další sezony, ale Kolín by se v ní objevit měl, a to v některém z listopadových nebo prosincových termínů."

Vraťme se teď tedy ještě zpět k této sezoně, a k tomu, co nás v ní čeká a to je zejména start Františka Hojky a Matea Ulíka na mistrovství světa. Jak ty vidíš jejich šance?

"Je velmi těžko říci, co očekávám v tom absolutním pořadí, protože na mistrovství světa, které je za mořem, určitě nepojede taková početná konkurence z evropských států, jaká se zúčastňovala světových poháru tady v Evropě, a tak je možné, že dosažení toho absolutního výsledku tam bude jednodušší. Od Fandy Hojky čekám především takový výkon, jaký předvedl například na mistrovství republiky, kdy jel opravdu na absolutní hranici svých možností a všechno co v něm bylo, tak prodal. Fanda je závodní typ, který v závodě dokáže podat ještě lepší výkon, než v tréninku a věřím, že to, že bude startovat v reprezentačním desu na mistrovství světa ho zmotivuje ještě víc, než jakýkoliv jiný závod, který zatím absolvoval. Mateo to v elitní kategorii vůbec nebude mít lehké. Sám nejprve zvažoval, zda vůbec na mistrovství světa pojede. Nakonec jsme to vyhodnotili tak, že prodloužení cyklokrosové sezony pro něj může mít dobrý vliv i na nadcházející bikovou sezonu a Mateo poctivě absolvoval celou přípravu na MS včetně účasti na závodech světového poháru. I u něj však platí, že vzhledem ke specifikům, které zámořský šampionát má, je těžké jakýkoliv výsledek odhadovat..."

Všem našim závodníkům tedy děkujeme za výkony, které v této cyklokrosové sezoně předvedli a Fandovi s Mateem držíme pace a přejeme hodně štěstí za mořem!

Foto: Martin Korhel

 

Zpět